Prostat Büyümesi Kansere Dönüşür mü

Ekleyen: Andromed Ltd. Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Videolar

Prostat büyümesi kansere dönüşür mü sorusunun cevabına gelince hastalarımız tarafından ya da hastaların yakınları tarafından en çok sorulan sorulardan birisi prostat hususunda, prostat büyümesinin kanserle beraber olup olmayacağı ya da daha açık bir biçimde kansere dönüşüp dönüşmeyeceğidir. Bu hususta oldukça açık bir yanıt verilebilir.

Prostat büyümesi kansere dönüşür mü

Prostat Büyümesi Kansere Dönüşür mü Videosu

Prostat büyümesi kansere dönüşür mü kesinlikle kansere dönüşmez. İkisi tamamıyla ayrı mekanizmayla oluşan ayrı türden rahatsızlıklardır. Ama bir kişide prostat büyümesi olsun veya olmasın bir gün kanser de oluşabilir. Dolayısıyla prostat büyümesi olan ancak prostat olduğu anlaşılan bir kişi takip edildiği zamanda kanser de geliştirebilir. Bu büyümenin kansere dönüştüğü manasına gelmez. Çünkü büyümemiş, prostatı büyümemiş olanlarda da doğrudan doğruya kanser meydana gelebilmektedir. Bunların mekanizmalarının ayrı olduğunu bilinmelidir.

Prostat büyümesiyle kanseri ayırt etmek bir üroloji hekimi için başvuran hastada yapılacak en mühim işlemdir. Bunu da hem fiziksel muayenede parmakla prostat üzerinden alınan hisler, bilgiler hem de psa adı verilen basit bir kan testi ortaya çıkaracaktır.

Prostat büyümesi farklı bir hastalıktır, prostat kanseri farklı bir hastalıktır.İkisi aynı sürede olabilir ama prostat büyümesinin kanser inşa etme özelliği yoktur. Prostat kanseri de erkeklerin en sık sık görülen kanseridir ama minik bir prostada, prostat kanserine rastlanabilir. Amerika’da inşa edilmiş olan çalışmalarda prostatın altı yedi erkekten bir tanesinde prostat kanserine rastlanmaktadır. Çok mühimdir. O yüzden kesinlikle ikisinin ayrımının inşa edilmiş olması gerekir. Bu yüzdende rutin takiplerde psa olarak bilinen bir kan tahliliyle prostat kanseri ayıracı yapılabilir. Aynı sürede da rektal muayenede,prostat kanseri istikametinden bir sürü mühim veriler vermektedir.

DÖNÜŞME İHTİMALİ YOK AMA EŞ ZAMANLI GÖRÜLEBİLİR

Prostatın, erkekte meninin oluşturulmasında vazife alarak üreme fonksiyonuna katkı imkanı sunan bir salgı bezi meydana geldiği, idrar kesesinin anında çıkışında bulunan prostatın, idrar kanalını yüzük benzeri sardığından, bilhassa ileri yaş grubundaki sıkı huylu büyüme ile beraber idrar atımında güçlük yaşanabilmektedir. Prostatın sıkı huylu büyümesinin “Benign Prostat Hiperplazisi” (BPH) ve berbat huylu büyümesinin ise “prostat kanseri” olarak adlandırılmaktadır, bu ikisinin farklı hastalıklar olup, birbirlerine dönüşme ihtimalinin yoktur, fakat aynı kişide eş vakitli görülebilmektedir.

Etiketler:, , ,

Geri Bildirim gönder...

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu