Akut prostat iltihabı nedir?

Ekleyen: Andromed Ltd. Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Videolar

Akut prostat iltihabı nedir sorusunun cevabı Birden büyüyen ate, titreme, bel ve perineal arı, irritatif üriner semptomlar, üriner retansiyon, artralji ve kas ağrısı ile karakterizedir. Rektal muyenede prostat duyarlı, ateş gibi, endüre ve serttir. Abse oluşmuşsa fluktuasyon alınabilir. Gr olumsuz bakterilerin oluşturduğu septik tablo da gelişebilir. Rehabilitasyonda parenteral, tercihan ikili antibiyotik ve hidrasyon esastır. Ateşsiz geçen 48 saatten ardından tedavi uyumlu ağızdan ajanla 4 haftaya tamamlanmalıdır. Üriner retansiyon varsa en akıllıca tercih suprapubik sistostomi ile drenajdır. Abse varlığında iğne veya ek olarak iyisi perineal insizyonla drenaj gerekecektir.

Akut prostat iltihabı nedir sorusunun cevabı

Akut prostat iltihabı nedir cevabından ziyade Kronik bakteriyel prostatit Akut prostatitteki bulgulara benzer fakat ek olarak hafif ve kademeli olarak ortaya çıkan belirtilerle seyreder.Bunlar işeme anında ağrı,alt karın,kasık,alt arka alanda ağrı,sık idrar,ani idrar hissiyle idrara pratik değil yetişme,idrar tazyikinde azalmadır.
Kronik prostatit/kronik alt karın ağrısı sendromu: Kronik prostatit belirtileri meydana gelen fakat bakteriyel enfeksiyonun laboratuar bulgularının meydana gelmediği olaylarda bu tanı konur. Prostatodinya olarak ta adlandırılır. Erkeklik organlarında ağrı, alt karın ağrısı, işeme güçlüğü ve ağrılı boşalma ile karakterizedir.
Asemptomatik inflamatuar prostatit: İdrarda,menide ya da biyopsi ile alına doku örneklerinde inflamasyon delilleri mevcuttur. Fakat hastada yakıntı yoktur.Kısırlık nedeni olarak düşünülmüyorsa tedavi gerektirmez.

Akut prostat iltihabı nedir
TEŞHİS
Prostatitte gerçek tanıyı koymak bir sürü mühimdir zira farklı tiplerinde farklı tedaviler uygulanması gerekir. Bununla Birlikte, şikâyetlere ne sebeple meydana gelen vaziyetin altında idrar yöntemleri enfeksiyonu, cinsel ilişki ile bulaşan bir rahatsızlık, prostat büyümesi üstelik kanser olabilmektedir. Fakat tüm bunların gerçek tanı edilmesiyle hastanın sıhhatine kavuşturulabilir. Tanıda önce dönem belirtilerin derecelendirilmesidir. Bu hedefle sizlere doldurmanız amaçlı standart bir form verilir.Öncelikle makattan parmakla kontrol yapılmalıdır. Bu kontrol prostatın her çeşitli hastalığında bir sürü kımetli veriler verir. Böylelikle prostat ve çevre dokuların duyarlığı, ağrıları ve yapıları ile ilgili mühim fikirler edinilir. Hasta meydana gelen prostatlarda belli bir süre ek olarak rahatsızlık duyulabilir ama bu uzunca müddetli olmaz. Prostatta rahatsızlık olsa bile, daimi bir hasar oluşmaz. Bu muayenenin yapılamayacağı bir durum, “akut bakteriel prostatit” olarak bilinen hastalıktır. Prostatitte mikrop olup olmadığını saptamak amaçlı prostat sıvısı örneği alınır. Bunun amaçlı parmakla prostat sıvısı sağılması gerekir. Bu işlem öncesi ve ardından idrarın da kültürü yapılır. Menide de kültür inşa edilmesi gerekebilir.Mikrop saptandığı süre ise, idrar yolunda, prostatta, idrar torbasında ya da bir sürü sayıda yerde yerleştiği yer alır. Bunun Için yönelik antibiyotik rehabilitasyonunun dozu ve müddeti saptanır. İdrar debisi elektronik aletlerle ölçülür ve işeme esnasında yolda bir tıkanma olup meydana gelmediği saptanır. Varsa bunun fonksiyonel mi mekanik mi meydana geldiği araştırılır. Ultrason inşa edilerek, mesane ve prostatın fotoğrafları alınır. Vaziyetin tam aydınlatılamadığı vaziyetlerde, mercekli bir alet idrar yönteminin içi, prostat ve mesane incelenir. Sistoskopi olarak bilinen bu yolda, hastanın hafifçe uyutularak ağrı duymaması seçim edilir.Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu